Strona głównaUroczystości → 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 r.

232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 r.

Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Uczniowie wystawili fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry, będącą obrazem kłótliwej, przewrażliwionej na punkcie swojego honoru, zdolnej do walki „na śmierć i życie” o byle błahostkę polskiej szlachty. Widzowie poznali absurdalność konfliktu szlacheckiego o mur graniczny, który odsłania ich nieustępliwość, pieniactwo i awanturnictwo. Pozornie błahy spór przeradza się w wielką awanturę i kończy się wyzwaniem na pojedynek. Zachowanie bohaterów, aczkolwiek komiczne dla odbiorcy dzieła, odsłania ich sarmackie zadufanie, samowolę i dumę ze swego pochodzenia. Ponadto nie zapomniano o 2 maja, czyli Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczennice klas 5 przygotowały energetyczny, pełen ekspresji i dynamizmu patriotyczny biało - czerwony taniec. Bez wątpienia ta akademia zostanie nam na długo w pamięci.