Strona główna → 150 rocznica powstania Tablicy Układu Okresowego

150 rocznica powstania Tablicy Układu Okresowego

Rok 1869 jest powszechnie uważany za rok sformułowania okresowości pierwiastków chemicznych przez jednego z najwybitniejszych uczonych Dmitrija Mendelejewa. Zatem w 2019 roku przypada 150 rocznica powstania Tablicy Układu Okresowego,  dlatego też ten rok został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych” (International Year of the Periodic Table of Chemical Elements 2019 - IYPT2019).

Aby upamiętnić to wydarzenie w naszej szkole odbył się konkurs dotyczący umiejętności rozpoznawania wszystkich symboli pierwiastków chemicznych. Mistrzynią znajomości pierwiastków chemicznych okazała się Aleksandra Czarnecka uczennica klasy 8. Pozostali uczniowie kształtowali umiejętności rozpoznawania symboli pierwiastków poprzez ciekawe gry i zabawy, jakie gościły na jednej z lekcji chemii. Jak na obchody rocznicy przystało na zajęciach tych pojawił się ogromy tort z wydrukiem całej tablicy układu okresowego pierwiastków.

Według opinii uczniów okazało się, że nauka chemii może być przyjemna a na pewno słodka.

Nauczyciel chemii