Strona główna → OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

 Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele

W dniu 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. W związku z powyższym pragnę przypomnieć kilka istotnych informacji związanych
z tym tematem.

Prawa człowieka, to podstawowe standardy przysługujące każdemu człowiekowi
z tytułu człowieczeństwa, z samego faktu bycia człowiekiem. Są takie same dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, płeć, wyznanie, pochodzenie etniczne, przekonania polityczne lub poglądy, pochodzenie społeczne, czy narodowe. Prawa człowieka są fundamentem demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, wolności, sprawiedliwości i pokoju.

 Dziecko to także mały człowiek i on również ma swoje prawa!

Zostały one spisane w Konwencji o Prawach Dziecka, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 roku. Jest to dokument ratyfikowany przez niemal wszystkie państwa świata.

W naszym kraju Konwencja obowiązuje od 1991 roku –Polska  ratyfikowała ją
7 czerwca 1991
r
. To już, a może dopiero 27 lat jej funkcjonowania.

Od 2000 roku w Polsce na straży praw dzieci stoi Rzecznik Praw Dziecka. Obecnie funkcję tę pełni pan Marek Michalak, który piastuje to stanowisko od 2008 roku, czyli już od 10 lat.

Niestety, mimo wielu działań i obowiązujących dokumentów w dzisiejszych czasach nadal zdarza się, że prawa dzieci są naruszane. Nie jest to jednak problem niedostrzegany i przemilczany. Wiele instytucji, fundacji i stowarzyszeń podejmuje się obrony praw dzieci na całym świecie.

 GDZIE zatem SZUKAĆ POMOCY? Kto może pomóc dziecku w ochronie jego praw?

W przypadku trudności można, a nawet należy szukać pomocy w swoim najbliższym środowisku. Osobami, do których można się zwrócić są przede wszystkim rodzice, bliskie zaufane osoby, wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog, pracownik socjalny, itp.

 A jeśli z jakichś powodów dziecko nie może liczyć na pomoc najbliższych lub ma trudność żeby się do nich zwrócić, może szukać pomocy na zewnątrz.

Oto kilka przykładów instytucji zajmujących się ochroną praw dzieci.
Są to m.in.:
- Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
- Niebieska Linia 801 12 00 02
- helpline 800 100 100

 

Ale jedno jest pewne WSZYSCY MUSIMY PRZESTRZEGAĆ PRAW!

Powinniśmy pamiętać, że korzystając z własnych praw nie możemy ograniczać praw innych osób.  Każdy człowiek, czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - należy pamiętać, że oprócz przysługujących nam praw, mamy również obowiązki, z których wszyscy powinniśmy się wywiązywać.

 

Zachęcam również do odczytania listu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który skierował do nas Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak oraz do obejrzenia filmu nagranego przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu edukacyjnego „Dzieci są ważne
i mają swoje prawa”, w którym młodzi ludzie prezentują własną interpretację praw dziecka.

 

Pedagog szkolny
Marzena Krakowiak

 

Link do strony z listem:

http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_z_okazji_ogolnopolskiego_dnia_praw_dziecka_2018.pdf